• odkamienianie

Standardowe użytkowanie ekspresu wiąże się z osadzaniem kamienia w obwodzie wodnym. W wyniku podgrzewania wody wytrąca się osad wapienny, który wpływa niekorzystnie na smak parzonej kawy oraz zmniejsza przepływ wody przez ekspres. Dlatego też użytkownicy ekspresów do kawy muszą pamiętać o regularnym odkamienianiu urządzenie. Czynność ta zapewnia ochronę urządzenia oraz pozytywnie wpływa na smak i aromat przygotowywanego napoju.

Regularne odkamienianie ekspresów do kawy jest podstawą ich prawidłowego funkcjonowania. Pozwala uniknąć niespodziewanych awarii ekspresów i cieszyć się wspaniałym aromatem kawy.

Aby proces odkamieniania przeprowadzić w sposób prawidłowy należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:

  • ZASADA NR 1 - REGULARNOŚĆ
Ekspresy do kawy, które posiadają funkcję odkamieniania informują użytkownika o konieczności usunięcia kamienia. Z przeprowadzeniem procesu odkamieniania nie należy zwlekać zbyt długo, najlepiej wykonać go niezwłocznie po sygnale nadanym przez ekspres do kawy. Urządzenia, które nie mają takiej funkcji, należy odkamieniać co 200 – 300 przygotowanych porcji kawy lub odpowiadającym tej ilości okresach czasowych np. 1 raz w miesiącu.

  • ZASADA NR 2 - ODPOWIEDNIE PREPARATY ODKAMIENIAJĄCE

Producenci ekspresów do kawy posiadają w ofercie środki odkamieniające dedykowane do konkretnych marek ekspresów do kawy. Zaleca się stosowanie preparatów dedykowanych do ekspresu do kawy jaki posiadamy, jednak nie jest to warunek konieczny. Konieczne jest jednak przestrzeganie zasady, że nie używamy preparatów nie przeznaczonych do ekspresów do kawy! Podzespoły i części użyte do produkcji ekspresów do kawy są przystosowane tylko do wskazanych środków odkamieniających. Nieodpowiednie czyszczenie może nie tylko nie usunąć kamienia z urządzenia, ale doprowadzić do jego uszkodzenia. Ryzykujemy także znacznym pogorszeniem smaku kawy!

W ofercie naszego sklepu posiadamy preparaty odkamieniające dedykowane do ekspresów do kawy różnych marek. Są to preparaty oryginalne oraz wysokiej jakości zamienniki o uniwersalnym zastosowaniu.Pozwala to zagwarantować naszym klientom optymalne rozwiązanie w zakresie utrzymania urządzeń w dobrym stanie technicznym.Jak prawidłowo przeprowadzić odkamienianie?

 

Jeśli ekspres do kawy wyświetla informację, że trzeba przeprowadzić odkamienianie, należy przeprowadzić proces zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.

Z reguły należy postępować według zasad określonych poniżej:

 

Przed rozpoczęciem procesu odkamieniania należy zawsze usunąć filtr wody ze zbiornika wody (jeżeli takiego używamy).

  • Odszukać w instrukcji obsługi działu, w którym opisano odkamienianie ekspresu.
  • Wyjąć pojemnik na wodę i wlać do niego przygotowany roztwór odkamieniający. Może to być gotowy płyn odkamieniający lub roztwór przygotowany na bazie proszku lub tabletek. Ilość roztworu zależy od rodzaju ekspresu do kawy i należy stosować się do zapisów instrukcji obsługi urządzenia oraz sposobu postępowania z preparatem odkamieniającym. Przed rozpoczęciem procesu odkamieniania należy się upewnić, że preparat całkowicie rozpuścił się w wodzie.
  • Dalsze postępowanie jest uzależnione od od funkcji ekspresu do kawy. Jeśli posiada on automatyczne odkamienianie, to należy uruchomić program i postępować zgodnie ze wskazówkami jakie podaje urządzenie.

Należy pamiętać o dokładnym umyciu zbiornika na wodę po zakończeniu procesu odkamieniania oraz zrobieniu kilku kaw celem oczyszczenia przewodów z ewentualnych resztek preparatu - zagwarantuje to wspaniały smak kawy.

 

Większość ekspresów do kawy jakie posiadamy w sprzedaży posiada system automatycznego odkamieniania, co pozwala przeprowadzić proces zgodnie z powyższymi wskazówkami. Jeżeli jednak posiadacie inne urządzenie i pojawią się pytania dotyczące procesu odkamieniania prosimy o pozostawienie pytania w komentarzu - z pewnością pomożemy!.