• CZYSZCZENIE EKSPRESU DO KAWY

 

Systematyczne czyszczenie ekspresu gwarantuje sprawność urządzenia i długotrwałe użytkowanie. Należy jednak pamiętać aby czyścić ekspres uważnie, stosując się do zaleceń producenta. Cześć ekspresów do kawy posiada wbudowaną funkcję czyszczenia. W takim przypadku urządzenie wymusza na użytkowniku uruchomienie programu czyszczenia. Reagowanie na "przypomnienia" urządzenia we właściwym czasie gwarantuje utrzymanie ekspresu we właściwym stanie technicznym. Do czyszczenia urządzenia należy używać dedykowanych do tego celu preparatów, nie należy używać żrących środków chemicznych czy ostrych przedmiotów. Ekspres trzeba także chronić przed zalaniem w trakcie czyszczenia.

Czyszczenie ekspresu to jednak nie tylko reagowanie na wezwanie ekspresu do uruchomienia programu czyszczącego. Pamiętać należy o regularnym opróżnianiu i czyszczeniu tacki ociekowej i pojemnika na zużytą kawę. Ogromne znaczenie ma także mycie zaparzacza. Czynność ta wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ekspresu do kawy i na smak samego napoju.

Producenci ekspresów do kawy posiadają w ofercie środki czyszczące dedykowane do konkretnych marek ekspresów do kawy. Zaleca się stosowanie preparatów dedykowanych do ekspresu do kawy jaki posiadamy, jednak nie jest to warunek konieczny. Ważne jest, aby były to preparaty przeznaczone właśnie do czyszczenia ekspresów do kawy. Preparaty czyszczące polecane przez naszą firmę mają formę tabletek i mają one za zadanie usunięcie resztek kawy i tłustych zabrudzeń z podzespołów ekspresu do kawy. W przypadku zdecydowanej większości ekspresów do kawy zaleca się stosować je każdorazowo na "wezwanie" ekspresu do przeprowadzenia procesu czyszczenia lub 1 raz w miesiącu bądź co 500 zrobionych kaw. Ważne aby pamiętać, że preparaty przeznaczone do czyszczenia nie zastępują odkamieniacza.